LetsGig & Mecenat
Gigg från: REGION STOCKHOLM

Sjuksköterska-

  • Vård & assistans

Huddinge

Inom Tema Akut och Reparativ Medicin vårdar vi patienter med akuta tillstånd från alla olika specialiteter, elektiv ortopedi och mottagningsvård. Vi har alltså en unik möjlighet att vara del av hela vårdkedjan. En spännande arbetsplats där du ständigt breddar din medicinska kompetens! Inom akutsjukvården kan man utvecklas från junior till senior sjuksköterska utan att behöva byta arbetsplats. Man kan specialisera sig genom att arbeta inom akutsjukvård, utvecklas på bredden eller ägna sig åt högspecialiserad kirurgisk eller medicinsk vård. Man kan göra klinisk karriär, välja ledarskapsspåret eller ägna sig åt forskning, i kombination med kliniskt arbete. Möjligheterna är många! Inom vårt tema finns möjlighet att arbeta inom Omvårdnadsområde Huddinge som innefattar Akutmottagningen, Ortopedmottagningen, vårdavdelning Ortopedi, vårdavdelning Akut kirurgi & Trauma, akutvårdsavdelningarna AVA, MAVA/MIMA och KAVA samt Infektionsmottagningen och infektionsavdelningar 2, 3 och 4. För att kunna ge våra patienter en vård med hög kvalitet så behöver du som sjuksköterska ha rätt förutsättningar för att kunna ge en god vård och utvecklas som sjuksköterska. Därför erbjuder vi: ◾ Tydliga karriärvägar med möjlighet för tjänstestrukturer som till exempel Omvårdnadsspecialist, Biträdande universitetssjuksköterska och studentansvarig. ◾ Möjlighet till specialistutbildning inom bland annat akutsjukvård. ◾ Möjlighet till rotationstjänst för att utveckla din kunskap och förståelse kring patientens behov inom vår verksamhet samt personlig kompetensutveckling. Varje sjuksköterska har en individuell karriärplan inom en kompetensstege som består av sju steg. På varje nivå synliggörs sjuksköterskans breda utvecklingsmöjligheter och självständiga roll. Det finns ett stort utbud av kompetensutveckling och möjligheter att exempelvis forska eller specialisera sig. För att du som sjuksköterska ska få en inblick i patienternas resa genom vården och för att öka vårt samarbete och din kompetens, så arbetar vi över enhetsgränser. Tycker du det låter intressant – då är vi arbetsplatsen för dig! Du kan läsa mer om Tema Akut och Reparativ Medicin https://www.karolinska.se/om-oss/om/teman-och-funktioner/tema-akut-och-reparativ-medicin/. Kvalifikationer Krav: legitimerad sjuksköterska. Meriterande: tidigare erfarenhet inom akutsjukvård. För närmare information om specifik verksamhet kan du även kontakta omvårdnadscheferna nedan. Akutmottagningen: Johan Brisevall, 08-585 804 07, johan.brisevall@regionstockholm.se AVA: Ellinor Jonsson, 08-585 811 69, ellinor.jonsson@regionstockholm.se KAVA: Emilia Klitz, 08-585 814 87, emilia.klitz@regionstockholm.se MAVA/MIMA: Christa Olovsson, 08-585 831 23, christa.olovsson@regionstockholm.se Infektion 2: Elisabeth Lennestig, 08-585 870 05, elisabeth.lennestig@regionstockholm.se Infektion/KUA 3: Anna Holte, 08-585 870 40, anna.holte@regionstockholm.se Infektion 4: Narges Friberg, 08-585 870 60, narges.friberg@regionstockholm.se Öppenvård Infektion: Ylva Hargin, 0722 54 25 07, ylva.hargin@regionstockholm.se Vårdavdelning Akut kirurgi: Siri Odelfalk, 072-468 23 78, siri.odelfalk@regionstockholm.se Vårdavdelning Ortopedi: Marie Valtersson, 08-585 864 43, britt-marie.valtersson@regionstockholm.se Välkommen med din ansökan! Läs mer om rekryteringsprocessen på Karolinska på https://www.karolinska.se/jobba-hos-oss/rekrytering-pa-karolinska/ Om Karolinska Universitetssjukhuset Vi på Karolinska Universitetssjukhuset är stolta över att vi är ett av världens främsta universitetssjukhus. Förutom vårt särskilda ansvar för den högspecialiserade vården i Stockholmsregionen är huvuduppdraget att tillsammans med Karolinska Institutet utbilda framtidens vårdanställda och bedriva världsledande forskning samtidigt som vi fortsätter vårt arbete med att utveckla vården för patientens bästa. Vi arbetar inom en rad olika områden och professioner. Vår vision - Vi ska bota och lindra imorgon det ingen kan bota och lindra idag. Läs gärna mer om oss på www.karolinska.se och följ oss på sociala medier! Tema Akut och Reparativ Medicin Tema Akut och Reparativ Medicin består av fem medicinska enheter (Akut, Trauma/akutkirurgi och ortopedi, Plastikkirurgi och kraniofaciala sjukdomar, Öron, näsa, hals, hörsel och balans samt Transplantation). Vårt arbete inom forskning och utbildning innefattar både medicinska och omvårdnadsämnen och sker i samarbete med Karolinska Institutet och andra utomstående aktörer. Grundutbildningsuppdraget är en stor och viktig del av verksamheten och vi är långt framme inom området verksamhetsförlagd utbildning (VFU).   Vi eftersträvar jämställdhet och jämlikhet på vår arbetsplats och ser gärna sökande med olika bakgrund och förutsättningar. Vi tar endast emot ansökningar via detta system. Ansök genom att klicka på knappen ”Sök tjänsten”. Ansökningar per brev eller e-post beaktas inte. Vi undanber oss direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt säljare av ytterligare jobbannonser. Region Stockholm ansvarar för hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, regional utveckling och bidrar till kulturlivet. Varje dag, dygnet runt. I landets snabbaste växande region. Tillsammans skapar vi Europas attraktivaste storstadsregion. http://www.sll.se/

REGION STOCKHOLM

Villkor

  • Antal platser: 1
  • Timmar per vecka: 32 - 40 timmar
Sista ansökningsdag: 2021-11-28
Du måste ladda ner appen och registrera dig. Efter det kan du söka jobbet!

Ladda ned appen, registrera dig och sök jobbet!